Uzel Otomotiv yatırımlarıyla verimlilik ...

04:17, 14 Ağustos 2015
Uzel Otomotiv yatırımlarıyla verimlilik ...

GEBZE - Kurulduğu 1935 yılından itibaren OEM (orjinal ürün üreticisi) firmalarına ve parça pazarına ürün tedariği sağlayan Uzel Otomotiv, günümüzde Amerika, Avrupa, Asya ve Ortadoğu'da 40 farklı ülkeye satış yapan küresel bir marka oldu. Gebze'de yaklaşık 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan yaprak yay üretim tesislerinde yıllık 25 bin tondan fazla üretim hacimlerinin bulunduğunu dile getiren Uzel Otomotiv Direktörü Hakan Acar, bu tesislerde imal ettikleri ürünleri dünyaya sattıklarını bildirdi. Acar, modern ekipmanlarla minimum 40 mm.'den maksimum 125 mm. genişlikten; minimum 5 mm. maksimum 70 mm. kalınlığa kadar yaprak yay üretimi yapabildiklerini söyledi. Uzel Otomotiv'in üretimini yaptığı yaprak yay, konvansiyonel yaprak yay, parabolik yaprak yay ve havalı süspansiyon yaylarıyla sadece yurt içinde değil, yurtdışında da satış yapma kabiliyetine değinen Acar,  ürün grupları arasında güncel süspansiyon sistemlerinde kullanılan konvansiyonel, parabolik yaprak yaylar ve havalı süspansiyon sistemlerindeki Z tipi yaylarında bulunduğunu dile getirdi.

Sahip oldukların üretim kapasitesi ve güçlü co-design yeteneği ile Avrupa'nın ilk üç yaprak yay üreticisinden biri olduklarını belirten Acar, kapasitelerinin yüzde 20'siyle çalıştıklarını anlattı. Geçtiğimiz yıldaki üretim ve satış hedeflerini yüzde 80 oranında gerçekleştirdiklerini söyleyen Acar "Geçtiğimiz yıl kendimize 4 bin tonluk üretim ve satış hedefi belirledik ve 3 bin 256 ton olarak gerçekleştirebildik" dedi. Bu yıl için üretim ve satış hedeflerini 5 bin ton olarak belirlediklerini dile getiren Acar, yatırım planları dahilinde iyileştirme ve maliyetleri düşürme açısından ufak yatırımların bulunduğunu, bu yatırımlarla birlikte verimlilik ve kar oranlarında artış sağlayabileceklerini vurguladı.

Üretimin yüzde 30'u ihracata

Pazarlama ve satış faaliyetleri içinde, yurtdışındaki müşterilerine en iyi hizmeti daha hızlı bir biçimde sunabilmek amacıyla Amerika ve Avrupa kıtalarında şirketlerinin bulunduğunu belirten Acar, Amerika ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra aralarında Rusya, Türki Cumhuriyetler, Lübnan ve Güney Afrika'nın da bulunduğu 40 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Müşteri portföyleri arasında yerli ve yabancı birçok OEM firmasının bulunduğunu kaydeden Acar, geçtiğimiz sene üretimlerinin yüzde 10'unu ihracata ayırdıklarını, bu yıl içinde üretimlerinin yüzde 30'unu ihracata ayırmayı hedeflediklerini söyledi. Geçtiğimiz sene yedek parça yay üretiminde iç pazarda lider olduklarını vurgulayan Acar, iç pazardaki satışlarını Türkiye genelindeki 24 bayileriyle gerçekleştirdiklerini belirtti. Ar-Ge konusunda yurtiçi ve yurtdışındaki OEM firmalarıyla tasarım ve çözüm ortaklıkları yaptıklarını ifade eden Acar, bu alandaki çalışmalarıyla ürünün numune aşamasından seri üretime geçiş süresinin çok kısa olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin özellikle enerji ve hammadde açısından yurtdışına bağımlı olması ve istihdam maliyetlerindeki artış sebebiyle kar marjlarının düşük olduğunu vurgulayan Acar, bunun önemli bir sorun yarattığını aktardı. Hakan Acar, sözlerine şöyle devam etti: "Kalkınmamızın özellikle ihracat oranlarını artırmamızla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Ancak rakiplerimizin de Çin, Hindistan, Brezilya ve İran olduğunu düşünürsek, bu ülkelerde bizim şikayet ettiğimiz konularda bize göre ne kadar avantajlı olduğunu biliyoruz. Türk firmalarının ürettiği ürünlerin uluslararası piyasada rekabet avantajı sağlayabilmesi için öncelikle enerji ve hammadde konusunda gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor. Sıkıntılarımızın özellikle enerji ve hammadde üzerinde yoğunlaşmış olması ve çözümünün ise ancak devlet politikalarıyla çözülebilmesi üretici firmaların elini kolunu bağlıyor. Ancak biz bu olumsuzluklara karşı bazı önlemler alabiliyoruz. Bu önlemler arasında doğalgaza olan bağımlılığımızı azaltıp indiksiyon fırın kullanımın yaygınlaştırmayı ve daha fazla otomasyona yönelerek işçilik maliyetlerini azaltmayı gösterebiliriz."